Jak wyczyścić BIK samodzielnie? Czy to możliwe?

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja założona w 1997 roku zgodnie z przepisami wskazanymi w Ustawie Prawo bankowe. Dzięki temu instytucja uzyskała pełne prawa do przetwarzania danych dotyczących zaciągniętych zobowiązań przez wszystkich klientów instytucji finansowych w Polsce. Historia w BIK to podstawowy rejestr sprawdzany przede wszystkim przez banki komercyjne, ale także przez niektóre firmy pozabankowe. Na podstawie danych w rejestrach instytucje oceniają wiarygodność kredytobiorców. A zatem to podstawowy wskaźnik umożliwiający zaciągnięcie kredytu bankowego lub pożyczki.

Historia w BIK - czego dotyczy?

Historia kredytowa w rejestrach Biura Informacji Kredytowej obejmuje wszystkie zobowiązania zaciągnięte przez pożyczko- i kredytobiorców. Pamiętajmy, że raport BIK zawiera szczegółowe informacje dotyczące zarówno aktywnych, jak i spłaconych zobowiązań bankowych i pozabankowych. Wszystkie zgromadzone dane rzutują na tzw. scoring BIK, który jest kluczowym wskaźnikiem wpływającym na ostateczne decyzje banków na etapie weryfikacji złożonych wniosków kredytowych.

Raporty BIK zawierają takie informacje jak:

 • kwoty zaciągniętych zobowiązań,
 • terminy płatności rat,
 • dane na temat banków udzielających finansowania,
 • informacje osobiste o kredytobiorcy,
 • liczba dni opóźnienia w spłacie zobowiązania.

Tak naprawdę raporty BIK zawierają wszystkie informacje kluczowe z punktu widzenia instytucji, która zamierza zweryfikować wiarygodność swojego klienta. Jeśli chcesz zmaksymalizować swoje szanse na kredyt lub pożyczkę i wiesz, że masz negatywne wpisy w rejestrach, koniecznie zdecyduj się na czyszczenie BIK.

Czyszczenie BIK-u na własną rękę - krok po kroku

Procedura czyszczenia historii kredytowej w BIK na własną rękę nie jest skomplikowana. Musisz przede wszystkim pobrać kompletny raport ze strony tej instytucji. To jedyny sposób, aby poznać swoją historię kredytową i dowiedzieć się, jakie zobowiązanie warto wykreślić z rejestru.

 1. Na początek pobierz dane z BIK w formie raportu PDF.
 2. Zweryfikuj dane zawarte w dokumencie i sprawdź, jakie zobowiązania nie zostały spłacone terminowo.
 3. Upewnij się, że wszystkie dane w BIK są prawidłowe. Jeśli znajdziesz w bazie BIK jakiekolwiek nieprawidłowości, możesz złożyć wniosek o usunięcie nieprawdziwych informacji lub ich korektę.

Biuro Informacji Kredytowej tylko przetwarza dane o kredytobiorcach jako administrator danych, dlatego nie ma możliwości samodzielnego modyfikowania informacji zawartych w raporcie. Te są udostępniane przez bank i firmy pożyczkowe i tylko po kontakcie z wybraną instytucją możemy dokonać zmiany w rejestrach, ale też oczywiście na określonych zasadach.

Wniosek o wykreślenie rejestru z Biura Informacji Kredytowej - jak go napisać?

Jeśli znajdziesz w rejestrze BIK jakiekolwiek nieprawidłowości związane z Twoimi danymi osobowymi albo informacjami o kredytach i pożyczkach, koniecznie skontaktuj się z Biurem Informacji Kredytowej oraz bankiem, który udzielił Ci wsparcia finansowego. Najlepiej zrób to pisemnie na podstawie odpowiednio przygotowanego wniosku.

Zanim wyślesz wniosek do banku o wykreślenie nieprawdziwych lub niekorzystnych informacji w rejestrze BIK, upewnij się, że w dokumencie znajdują się wszystkie istotne informacje, a mianowicie:

 • Twoje dane osobowe wraz z numerem PESEL i numerem dowodu osobistego,
 • adres do korespondencji,
 • numer klienta i umowy kredytowej,
 • treść wniosku wraz z uzasadnieniem,
 • czytelny podpis.

Taki dokument składasz do banku osobiście za potwierdzeniem odbioru lub wysyłasz pocztą tradycyjną. Instytucja finansowa ma 30 dni na odpowiedź i ewentualną reakcję. Niestety banki i firmy pożyczkowe nie mają obowiązku cofnąć zgody na przetwarzanie danych osobowych kredytobiorcy, a więc nigdy nie mamy gwarancji, że procedura czyszczenia BIK dojdzie do skutku.

Kiedy można wyczyścić historię BIK?

Usunięcie informacji z rejestrów BIK jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Aby zrobić to samodzielnie, musisz przede wszystkim złożyć wniosek do banku z wycofaniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych i analitycznych.

Trzy sytuacje, kiedy możesz skutecznie ubiegać się o przeniesienie wpisów w rejestrach BIK do części statystycznej to:

 • odwołanie zgody na przetwarzanie danych osobowych po wygaśnięciu zobowiązania kredytowego zgodnie z Ustawą Prawo bankowe,
 • przeminięcie terminu 5 lat od dnia rozpoczęcia przetwarzania danych osobowych kredytobiorcy - także po wygaśnięciu zobowiązania,
 • występowanie błędów w danych wprowadzonych do rejestrów systemu BIK.

Jeśli Twoja historia kredytowa w BIK nie jest najlepsza, a scoring sporo poniżej 60-70 punktów, wtedy niestety możesz mieć realne problemy z uzyskaniem kredytu w banku. Czasem odwołanie zgody na przetwarzanie danych osobowych wystarczy - pod warunkiem, że bank zgodzi się na wycofanie zgód i przekaże tą informację do Biura Informacji Kredytowej.

Jak długo trwa czyszczenie BIK-u?

Bank na rozpoznanie wniosku ma ustawowo do 30 dni. W tym czasie instytucja weryfikuje zasadność wniosku i podejmuje decyzję o zaakceptowaniu podania klienta lub jego odrzuceniu. Pamiętaj, że rejestry BIK po spłacie zobowiązania nie zawsze da się wyczyścić. W wielu przypadkach to wyłącznie dobra wola banku lub instytucji pozabankowej.

Czyszczenie BIK-u to dość długa procedura, dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość. Kiedy złożysz wniosek o usunięcie rejestrów w wyniku cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych - poczekasz średnio do 30 dni. Niemniej jednak warto to zrobić w przypadku zamkniętych zobowiązań. Dzięki temu Twój scoring BIK może wzrosnąć nawet o kilkanaście punktów.

Czy każdy może złożyć wniosek o wykreślenie z BIK?

Oczywiście, że nie każdy może wyczyścić historię w BIK. Aby usunąć dane, które rujnują Twoją historię kredytową, musisz mieć już zamknięte zobowiązania. Banki i instytucje finansowe pozabankowe nigdy nie cofną zgody na przetwarzanie danych i przekazywanie ich do BIK w przypadku otwartego zobowiązania.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w czyszczeniu BIK, skontaktuj się z ekspertem Kredyt na Chwilówki i poproś o pomoc.

A zatem usunięcie wpisów w BIK jest możliwe tylko wobec zamkniętych zobowiązań finansowych oraz dla tych, których opóźnienie w spłacie nie przekroczyło 60 dni. W takich sytuacjach rejestr przechowuje informacje przez 5 lat nawet bez zgody kredytobiorcy.

Może Cię również zainteresować

Jak negatywne wpisy w BIK wpływają na zdolność kredytową?
Wielu kredytobiorców w dzisiejszych czasach zastanawia się, jak duża liczba zapytań w rejestrach Biura Informacji Kredytowej wpływa na szanse uzyskania kredytu w banku albo pożyczki w instytucji pozabankowej. Jeśli rejestry...
Czytaj więcej
Zobacz wszystkie
Copyright © 2023 Kredytnachwilowki.pl. All rights reserved.
Projekt strony i marketing:
RIKONA white